JUMICAR-PROGRAM PREVENTIVNOG ODGOJA DJECE U CESTOVNOM PROMETU

Učenici 2./3. razreda, u pratnji učiteljice Vesne Fadiga i ravnateljice Nataše Fadiga, posjetili su IV OŠ Varaždin gdje su provodili Jumicar program preventivnog odgoja djece u cestovnom prometu. To je jedinstven koncept  edukacije, gdje djeca na zabavan i edukativan način uče o sigurnosti u cestovnom prometu.

Program Jumicar je u skladu s međunarodnim licencama i provodi se u svim većim europskim zemljama u kojima je izuzetno uspješan i široko podržan. Jumicar program se provodi uz pomoć generalnog pokrovitelja Nacionalni program sigurnosti u cestovnome prometu, te je za roditelje, djecu i škole besplatan.

Program je bio osmišljen u dva dijela:

prvi je dio bio teorijski, gdje su djeca učila o pravilima prometa kao pješaci, biciklisti;

a drugi dio, njima mnogo zanimljiviji,  pružao im je mogućnost da stečeno teorijsko znanje primjene i u praksi te da osjete kako je biti u ulozi vozača, kako je važno poštivati prometne znakove, kako je teško zaustaviti automobil na vrijeme i koliko je važan sigurnosni pojas.

Djeca  su s oduševljenjem sjedala  za volan malih automobila te na taj način uvidjela kako funkcionira pravi cestovni promet. Isprobali su gas, kočnice, upoznali semafore, značenje prometnih znakova, kako se treba oprezno ponašati u prometu i ocijeniti razne prometne situacije iz vidokruga jednog vozača. To je bio neprocjenjiv osjećaj za male vozače.

Cilj Jumicar-a nije da od djece napravi dobre vozače već pažljivije i sigurnije pješake.

objavio: Nataša Fadiga   datum: 9. 6. 2016.

« Kolovoz 2018 »