Kako smo obilježili ulazak Hrvatske u EU

Autor: Nataša Fadiga, 6. 7. 2013.

ODA RADOSTI I EU KVIZ

NA NAŠEM ŠKOLSKOM DVORIŠTU

U dvorištu naše škole u petak 28. lipnja zavijorila se zastava Europske unije i zasvirala je Oda radosti. Naime, toga su se dana učenici, djelatnici škole i roditelji osmaša okupili kako bi prije podjele svjedodžbi obilježili ulazak Hrvatske u Europsku uniju kao 28. zemlje članice. Na ideju o obilježavanju došao je ravnatelj Zlatko Kraljić koji je za tu prigodu dao izraditi zastavu Europske unije.

Program koji je s učenicima pripremila knjižničarka Tatjana Slunjski započeo je hrvatskom himnom. Nakon hrvatske himne, zasvirala je Oda radosti, službena himna Europske unije i svečano je podignuta zastava Europske unije. Čast da podigne zastavu pripala je trećašu Davidu Đurancu. U nastavku programa sedmašice Sara Martinez kao euroskeptik i Melani Kelemenić kao eurofil kroz duhovit su dijalog iznijele prednosti ulaska Hrvatske u EU, ali i nekoliko zanimljivosti o Europskoj uniji i zemljama članicama. Tako su učenici saznali kada je, kako i zašto EU nastala, koja je zemlja članica najveća, a koja najmanja, što simbolizira krug, a što 12 zvjezdica na zastavi EU. Zanimljivo je bilo saznati i koja je zemlja EU najbogatija te tko među Europljanima jede najviše kruha, a tko mesa.

Učenici trećeg razreda su kao pravi građani Europe pozdravili prisutne i predstavili se na pet europskih, a ujedno svjetskih jezika. Sve što su izgovorili na jezicima Europske unije, na hrvatski je prevela njihova prevoditeljica - trećašica Paula. Osim na njemačkom, engleskom, francuskom, talijanskom i španjolskom jeziku, pozdravili su i predstavili se i na hrvatskom jeziku budući da je on nakon 1. srpnja postao 24. službeni jezik Europske unije. Dok je Anamarija pozdravila prisutne i predstavila se na hrvatskom, David je progovorio na njemačkom, Antonio na engleskom, Dora na španjolskom, Ana na talijanskom, a Margareta na francuskom jeziku.

Za kraj programa organiziran je „EU kviz“ u kojem su predstavnici svakog razreda odgovarali na pitanja o Europskoj uniji i zemljama članicama. Najuspješniji u kvizu bili su sedmaši i njihova predstavnica Paulina Kefelja. Pobjednica kviza i učenici koji su sudjelovali u programu nagrađeni su, kako su ih oni nazvali, EU čokoladama – Milkom i Kit Katom.

Valentina Habunek, pedagoginja

Tatjana Slunjski, knjižničarka