KNJIŽEVNI SUSRET SA ŽELJKOM HORVAT-VUKELJA UČENICI OCIJENILI „SENDVIČ PETICOM“

Autor: Nataša Fadiga, 30. 4. 2014.

Željka Horvat-Vukelja, popularna dječja književnica i dugogodišnja urednica Modre laste, posjetila je našu školu u ponedjeljak, 28. travnja 2014.

Kada je došavši u učionicu u kojoj je održan susret, književnica ugledala pijanino, odmah je zasvirala  i najavila učenicima da će imati sat glazbene kulture. I zaista je to bio sat ispunjen glazbom i pjesmom, ali i pričama, šalama, glumom i smijehom. Sat na kojem su učenici mnogo naučili, ali se i jako dobro zabavili.

Književnica je iz svoje Violete, ljubičaste torbe s mnogo pretinaca i džepića, izvlačila različite stvarčice i crteže instrumenata. Učenici su trebali prepoznati instrument, a potom ga svirati pokretima ruku i tijela. Na taj su način kroz igru „gimnasticirali mozak“. Družeći se sa Željkom, učenici su saznali da postoje različite vrste pljeska, a vidjeli su i naučili što je to metronom, sprava kojom se mjeri takt i točno određuje brzina izvođenja nekog djela. Kako metronom radi, književnica im je pokazala svirajući poznate skladbe Beethovena i Mozarta, a zatim im je i ispričala priče o njihovom životu.

Osim pričokaza o životu slavnih skladatelja, književnica je učenicima ispričala i priče o jednoj zviždaljci, o ljubavi umišljenoga jablana i prekrasne breze te priču o jednoj žabici koju je dobila na poklon, a koja joj je trebala donijeti bogatstvo. U sve pričokaze, književnica je uključivala učenike koje je sama odabrala. Čast da sudjeluju u Željkinim pričokazima imali su učenici David Vodopija, Tin Ostroški, Sara Vodopija, Damjan Hamelec i Marko Obrstar.

Prije nego što se oprostila od učenika, Željka im je, kao prava učiteljica, dala i ocjene. Svi su dobili petice iz glazbene kulture, a za organizaciju susreta, pokazano znanje i lijepo ponašanje dobili su „sendvič peticu“ (to je petica koja i ispred i iza ima plus).

„Sendvič peticu“ dobila je i književnica. Naime, učenici su joj uručili diplomu na koju su se svi potpisali, a kojom su joj dodijelili „sendvič peticu“ (+5+) za nezaboravan književni susret ispunjen smijehom i pozitivnom energijom. Osim diplome, učenici su književnici poklonili i nekoliko uradaka Učeničke zadruge Beletinček. Među njima se našla i jedna torba, koju su  izvezle male vezilje, a koja će možda jednoga dana poput Violete postati dom sitnih stvarčica i rekvizita od kojih svaki nosi svoju priču s poukom.

Književni susret s učenicima od 1. do 5. razreda organizirala je knjižničarka Tatjana Slunjski u suradnji s djelatnicima Školske knjige.

U razgovoru nakon susreta, književnica je istaknula da se voli družiti s djecom jer su vesela i iskrena, jer se vole šaliti i vole maštati.

„Dobar pisac za djecu je onaj tko zna dobro komunicirati s djecom, onaj tko ima slične snove i slične misli kao djeca“, zaključila je Željka Horvat-Vukelja.

Leonarda Banić, Karla Bosilj i Barbara Banić, 6. r.

O književnom susretu objavljeni su članci na portalima Varaždinske vijesti (http://varazdinske-vijesti.hr/skolstvo/knjizevni-susret-sa-zeljkom-horvat-vukelja-u-os-beletinec.html) i eVaraždin (http://www.evarazdin.hr/foto-knjizevnica-zeljka-horvat-vukelja-dobila-sendvic-peticu-u-beletincu/), a foto-reportažu sa susreta koju je pripremila vjeroučiteljica Gordana Šimunec, pogledajte u foto-galeriji.