UČENICI POSLUŠALI PREDAVANJE SHEMA ŠKOLSKOG VOĆA

Autor: Nataša Fadiga, 11. 11. 2014.

Učenici razredne i predmetne nastave u utorak, 11. studenoga poslušali su predavanje u sklopu projekta Shema školskog voća. Predavanje je održala Jelena Stipetić, dipl. ing. agronomije iz Savjetodavne službe Varaždinske županije. Ovo predavanje održava se u sklopu Projekta koji  je Republika Hrvatska odlučila provoditi od 2013. godine po načelima Europske unije, sa svrhom da se pridonese povećanju potrošnje voća i povrća kod osnovnoškolaca.

Tijekom predavanja učenici su saznali puno zanimljivih i korisnih informacija o voću i povrću od sadnje, berbe te načina na koji se voće i povrće koristiti u prehrani. Dio predavanja bio je posvećen  “kraljici” voća – jabuci. Predavačica je upoznala učenike s načinom uzgoja i vrstama jabuka, mjestima na kojima jabuka najbolje uspijeva te kako se jabuka zaštićuje da bi ostala zdrava i ukusna za jelo.

Učenicima je bilo posebno zanimljivo saznati da se banana ubraja u porodicu trava, a da je lubenica povrće, a ne voće kao što su mislili.

Tatjana Slunjski

Povećanje potrošnje voća i povrća želi se provesti kroz sljedeće mjere:

1. Promovirati prehrambene navike s ciljem povećanja udjela voća i povrća,
  2. Oblikovati prehrambene navike djece i ograničiti unos hrane sa visokim sadržajem masti, šećera i soli,
  3. Omogućiti školskoj djeci dodatni obrok svježeg voća i povrća.

Kroz stručno predavanje, agronomice Jelene Stipetić, učenici su mogli saznati puno zanimljivih i korisnih stvari o voću i povrću od sadnje, berbe te načinu na koji se voće i povrće  koristiti u prehrani.

Neke od tema koje su bile obrađene na ovom predavanju su:

- koje vrste povrća rastu u našim krajevima

- gdje može rasti povrće

- koje povrće raste iznad zemlje,a koje u zemlji

- kako jedemo povrće ( svježe ili termički obrađeno)

- kako biti zdrav

Dio predavanja bio je posvećen  “kraljici” voća – jabuci. Agronomica je upoznala učenike sa načinom uzgoja, vrstama jabuka, mjestima na kojima jabuka najbolje uspijeva, kako se jabuka zaštićuje da bi ostala zdrava i ukusna za jesti.

Mnogo novih i korisnih informacija učenici su saznali na ovom predavanju.  Sada je potrebno znanje, koja su stekli, primijeniti u praksi i u svakodnevnu prehranu uvesti više voća i povrća.