UČENICI NA IZVANUČIONIČKOJ NASTAVI U ZAGREBU

Autor: Nataša Fadiga, 26. 11. 2014.

U srijedu 26. studenog 2014. četvrtaši i učenici predmetne nastave uputili su se u Zagreb u pratnji učiteljica Biserke Leskovar, Zdenke Martinez, Sonje Ilić-Sejdić, Gordane Šimunec, Suzane Đurasek-Divjak, Nataše Fadiga i pedagoginje Valentine Habunek

Prvo odredište bilo je Kazalište Knap gdje smo pogledali predstavu Dječaci Pavlove ulice. Učenici su uživali u predstavi koja je na veoma aktualan način prikazala problematiku uličnog nasilja koje je uz školsko nasilje u našoj svakodnevnici postalo česta i bolna pojava o kojoj se ne smije šutjeti. Predstava je bila prepuna svjetlosnih i zvučnih efekata, brzih pokreta glumaca, napetosti i emocija, pri čemu učenici nisu mogli sakriti svoje oduševljenje.

Drugo odredište bila je Galerija Klovićevi dvori gdje su učenici pogledali izložbu „Volim matematiku“. Izložba se sastoji od 100 fizičkih modela i prikazuje odabrani sadržaj školske matematike u sedam tematskih cjelina: rast i oblik, geometrija oko zlatnog reza, geometrijski oblici, Arhimed (ideje o krugu i kugli), na tragu inženjera (matematika u tehnici, na cestama i u građevini), ogledala (refleksija i simetrija), fraktalno i dinamički (matematika inspirirana oblacima, povrćem i burzovnim kotacijama) te daje posjetiteljima priliku da otkriju zanimljivosti o brojevima, formulama i matematičkim zakonitostima na interaktivan način iz svakodnevnih pojava. Predmeti iz prirode i svakodnevice, računalne grafike i animacije, markice, kovanice i medalje s matematičkim motivima pojašnjavaju temeljni koncept. Učenici su aktivno odgovarali na pitanja naše voditeljice u Galeriji, sami postavljali ista, a posebno ih se dojmila soba zrcala gdje su mogli doživjeti „pogled u beskonačnost“ tj. vidjeti sami sebe beskonačno mnogo puta.

Treće odredište za četvrtaše je bio centar grada Zagreba u čijem su razgledu uživali, dok su učenici 8. razreda posjetili Židovsku vjersku zajednicu „Bet Israel“. Učenici 5., 6. i 7. razreda za to vrijeme bili su u Tehničkom muzeju, pri čemu su ih se posebice dojmili rudnik i stara vozila. Nakon lijepo ispunjenog dana puni novih iskustava, znanja i dojmova krenuli smo prema svojim kućama.

fotogalerija

Valentina Habunek, pedagoginja