TERENSKA NASTAVA U ZAGREBU

Autor: Nataša Fadiga, 12. 11. 2015.

Dana, 12.11.2015. učenici od 4. do 8.r. sa svojim učiteljicama krenuli su u realizaciju dijela programa Školskog kurikuluma ostvarujući ciljeve terenske nastave u Zagrebu.

Za učenike 4.r. bio je to važan događaj jer su upoznali glavni grad naše domovine kao i staru gradsku jezgru naše metropole. Tako su se učenici 4.r. prošetali  glavnim gradskim trgom, Ilicom do Cvjetnog trga  i uspinjačom se popeli na Grič. Gospođa vodič nas je zanimljivim povijesnim pričicama i legendama vratila u prošlost Gradeca i Kaptola kako bismo život u prošlosti  bolje razumjeli. Na Gornjem gradu mogli smo vidjeti brojne crkve, muzeje i druge kulturno-povijesne spomenike. Najzanimljivija nam je bila priča o vješticama za koje su Zagrepčani vjerovali da su postojale, pa bi na krovove kuća stavljali naoštrene kugle kako na njih ne bi mogle sletjeti. Razgledavanje smo završili ulaskom u Zagrebačku katedralu koja nas je posebno oduševila svojom veličinom i prostranošću. S molitvom u srcu i osmijehom na licu rastali smo se od naše drage gospođe vodič i krenuli do kazališta Mala scena.

Tu smo se opet našli s prijateljima iz naše škole od 5. do 8.r. koji su cijelo to vrijeme proveli razgledavajući  HRT. Mala scena predstavom 'Tko je ubio Pašteticu?'  oduševila je kako mlađe tako i starije učenike. Kazališna adaptacija romana za mlade Silvije Šesto govori o prijateljstvu dvije djevojke koje se raspada pod pritiscima okoline, podivljalih ambicija roditelja i zbog ideje slave koja ih je obje obuzela. Glumačku ekipu čine mladi glumci: Paola Slavica, Martina Čvek, Zrinka Kušević i Luka Bulović. Zanimljivo je i to da su za ovu predstavu Silvija Šesto i Ana Prolić osmislile i «pedagoški paket» koji je ovoga puta namijenjen odraslima koji se tek susreću s jezikom koji mladi rabe na društvenim mrežama.

Nakon predstave, autobus nas je odvezao na Međunarodni sajam knjiga i učila koji predstavlja poslovni svijet izdavačkog i edukativnog stvaralaštva s najvećom ponudom knjiga i učila na jednom mjestu.  Interliber je okupio do sada najveći broj izlagača - njih 250. I naši se učenici mogu pohvaliti svojom kulturom čitanja jer ih je većina kupila po jednu, a neki i po dvije knjige.

Već pomalo umorni i iscrpljeni od novih spoznaja, doživljaja i druženja, krenuli smo put kući.