Radionica vizualnog progamiranja - SCRATCH

Autor: Nataša Fadiga, 3. 3. 2016.

Kažemo da su djeca rođena s tehnologijom, no je li to tako? Možemo li reći da su digitalno pismeni ako znaju chatati, prijaviti se na Facebook,igrati igre ili pretraživati web?

U današnjem svijetu tehnologije postali smo svjesni da učenici, ali i oni mlađi, previše vremena provode pred računalom igrajući igre, dopisivajući se s virtualnim prijateljima trošeći sate i sate na besmisleno surfanje i pretraživanje weba.

Teško će se ta navika promijeniti pa zašto im ne bismo onda omogućili da to vrijeme provedu produktivno i  konstruktivno ?! Samo ih treba usmjeriti i pokazati mogućnosti u skladu s njihovim godinama. Jedna od takvih je vrlo popularan programski jezik za djecu – SCRATCH.

Program koji omogućuje interaktivno razvijanje igara, priča, animacija, stripova, elektronskih čestitki koristeći programske naredbe na zanimljiv  način. Djeci se omogućuje da budu kreativna i da izražavaju svoje ideje.

Postoje naznake da će djeca učiti programirati od 1. razreda, postavlja se pitanje nije li to preteško za njih, nije li programiranje rezervirano samo za ozbiljnije ljude, dobre matematičare i informatičare?! Koristeći Scratch svatko može programirati i pritom se zabaviti.

Međutim, ovdje nije riječ samo o programiranju, djeca uče dizajnirati, ostvarivati svoje ideje, razvijati logiku, raditi u timu na čemu će posebno biti naglasak u radionici, uče kako biti ustrajan i sam ispraviti svoje greške. Sve su ovo osobine koje su potrebne za različite vrste aktivnosti u svakodnevnom životu.

Nije bitno hoće li djeca postati programeri, hoće li koristiti informacijsku tehnologiju, bitno  je da im se pruži prilika i ukaže na različite mogućnosti u svijetu informatike. Paradoksalno je da je danas programiranje osnova digitalne pismenosti, a djeca nam u školi pokazuju sve manje interesa što je vidljivo iz trenda opadanja broja učenika prijavljenih na programerska natjecanja.

Ideja je ove radionice na napravimo konkretne programe i poučne igrice koje djeca mogu koristiti za školske potrebe te da nauče raditi u timu.

Smatra se da danas brojni problemi proizlaze iz pomanjkanje vjere i smisla života, ova se nauka može primijeniti na svakodnevne aktivnosti pa tako i na pogramiranje. Približimo  učenicima taj proces, pokažimo im da je to zabavno i kreativno područje kako bi ih potaknuli za djelatnost u kojoj se danas traži najviše novih zaposlenika.

Radionica SCRATCHA održati će se u našoj školi za vrijeme proljetnih praznika. Učenici se prijavljuju u svojoj školi učitelju informatike ili na mail: drsacer@gmail.com .

Dodatne informacije na mail : drsacer@gmail.com

Pogledajte zanimljiv video tvorca Scratcha. Kliknite za titlove.

Priloženi dokumenti:
letak_scratch.jpg (144.11 KB)