22. DRŽAVNO PRVENSTVO RAKETNIH MODELARA U SINJU „Sinj 2016“

Autor: Nataša Fadiga, 20. 5. 2016.

Od prošle jeseni raketni modelari naše škole, jesenski prvaci, nestrpljivo su očekivali novi izazov,  poziv za novo nadmetanje. Određeni termin natjecanja od 20. do 22. svibnja u Sinju se morao poštovati unatoč sumnjama u vremensku prognozu. Iz Osnovne škole Beletinec krenuli smo David, Lovro, Filip i učitelj Cesar praćeni sunčanim vremenom do Zagreba. Od Zagreba prema Sinju vrijeme se izmjenjivalo od sunčanog, oblačnog i naposljetku kišnog vremena kroz Liku i obronke Dalmacije. Poseban ugođaj je pružalo rađanje duginih boja podno Velebita.

Nakon prospavane noći u gradu alkara  svanuo lijep, miran  i sunčani dan. Čak smo dva jutarnja sata iskoristili za šetnju i upoznavanja grada Sinja. Oko hangara sportskog letjelišta Sinj počeli su stizati mladi raketni modelari u pratnji svojih mentora iz svih krajeva Hrvatske. Srdačan susret sa znancima i pozdrav s novacima. Bližilo se protokolom predviđeno vrijeme za početak natjecanja. Dan je sunčan ali svaki trenutak izazivao je nelagodu jer je vjetar puhao sve žešće. Naposljetku domaćini otkriše  tajnu kontinentalcima, zapuhala je bura. I tako  smo gledali u travnato letjelište kojim je gospodarila bura svijajući travke a posebno drveće do samilosnog  zaprepaštenja publike. Početak natjecanja se odgodio za sat vremena.  Poligon za natjecanje su momci iz logistike brzo pripremili. No umalo da ga vjetar nije demolirao. Među natjecateljima je vladala zabrinutost. Prošao je i drugi sat iščekivanja početka ali vjetar je jačao umjesto da se smiri. Prošlo je i podne, vrijeme se nije smirilo ali organizator je donio odluku o promjeni pravila natjecanja i zakazan je početak natjecanja slobodnim načinom to jest otvorenim stilom, kad nema vremenskog ograničenja trajanja turnusa i smanjuje se broj letova. Početak natjecanja natjecatelji su dočekali s veseljem.

Počeli su letovi. Rakete su letjele na sve strane samo ne onamo kamo su ih uputili natjecatelji. Kako i ne bi kad je nebom gospodario vjetar. Neki modeli su nakon uzleta padali natrag poput slomljenog štapa. Među natjecateljima nevjerica, žalost i vapaji. Vrijeme, vjetre, smiri se daj načas utihni. Milosti nije bilo samo fijuk vjetra znanog kao bura.  Unatoč nepovoljnim prilikama koja je bila jednaka za sve natjecatelje, natjecanje je privedeno kraju. Svi natjecatelji su u svečanom završetku primili priznanja za sudjelovanje a najbolji pojedinci i ekipe   koje je htjela „ fortuna“ primili su medalje i pehare za prva tri osvojena mjesta. Raketni  alkari iz Beletinca, David Mavrić, Lovro Ostroški i Filip Bosilj učenici sedmog razreda  osvojili su četvrto mjesto među osamdesetak natjecatelja. Slijedio povratak kućama s novim iskustvom i planovima za nova natjecanja.

« Ožujak 2024 »