RADIONICA „IZRADA ENERGETSKIH PLOČICA“

Autor: Nataša Fadiga, 16. 3. 2018.

U petak, 16. ožujka članovi grupe Domaćinstvo sudjelovali su u radionici „Izrada energetskih pločica“. Radionica je nastala u suradnji  sa prof. mentoricom Lidijom Vrbanić,dipl.ing.prehrambene tehnologije,  koja radi na Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi Varaždin. Ona je ujedno bila i voditeljica te radionice. S njom su došla i tri njena učenika kao pomagači, među kojima je bio i naš bivši učenik Filip Bosilj.

Radionica je počela s upoznavanjem namirnica koje su nam potrebne za izradu tih pločica. Sve namirnice su zdrave: med, orasi, lješnjaci, kakao,maslac, zobene pahuljice, jabuke, suho voće. Učenici su sudjelovali u svim aktivnostima: vaganju  namirnica, pranju, guljenju i ribanju jabuka, pripremi čokolade, prženju orašastog voća, rezanju suhog voća, miješanju svih tih sastojaka, stavljanju u pećnicu na pečenje, pospremanju radnog prostora i pranju suđa. Učenici su veoma rado sudjelovali u svim aktivnostima. Najzanimljivije je bilo degustiranje pločica koje ne samo da nam daju puno energije, već su i veoma ukusne.

Osim praktičnog rada, s učenicima se razgovaralo o zdravoj, raznolikoj i redovitoj prehrani. Naglasak je stavljen na obaveznom jutarnjem obroku. Isto tako je svježe voće i povrće potrebno prati pod mlazom vode. Mikrobi koji se nalaze na namirnicama, uništit će se  pri pečenju ili kuhanju. A mikrobi na rukama, temeljitim pranjem sapunom.

Naši članovi ne samo da su dobri kuhari i kuharice, već su neki i veoma spretni u davanju izjave pred kamerom, poput naše Marte Milovec.

I ne zaboravite, kad krećete na planinarenje ili na izlet, ponesite  sa sobom  nekoliko energetskih pločica.

Kako je to sve izgledalo možete vidjeti i u emisiji VTV Kutionica od 22.03.2018.

Učiteljica Snježana Martinez

« Ožujak 2024 »