SLAVEĆI DAN NAŠEG PLANETA

Autor: Nataša Fadiga, 26. 4. 2018.

Torta, moda, edukacija, planinarenje samo su neke od aktivnosti kojima smo ove godine na veoma maštovit način obilježili Dan planeta Zemlje. Inspiracija za ovogodišnje obilježavanje bilo je cvijeće i ugrožene životinje. Učiteljica geografije zajedno sa ostalim učiteljima razradila je radionice i igre kojima smo okupirali i educirali naše učenike. Kako je bilo jako mnogo aktivnosti podijelili smo ih na više dana.

Planinarska sekcija naše škole u subotu je pohodila Žumberačko gorje zajedno sa OŠ Tužno i Črešnjevo. Mali planinari  uspeli su se na vrh Pliješ, educirali o snalaženju u prirodi, slušali o ugroženim i ljekovitim svojstvima pojedinih biljaka na koje smo naišli. Učenike se najviše dojmio spust uz gorski potok koji završava velikim slapom Sopot. Na povratku smo posjetili i jamu Jazovku.

Kako povezati cvijeće i hranu. Istražujući ljekovita i hranjiva svojstva naišli smo na jestivo cvijeće. Rodila se ideja da ispečemo torte kojima bismo proslavili rođendan našeg planeta, a fine slastice smo ukrasili jestivim cvijećem ( maćuhice, ljubičice, tratinčice). Osim odlične dekoracije učenici su se upoznali i s nekim jestivim cvjetićima za koje nisu znali da ih se može i jesti.

Modna inspiracija s cvijećem bila je sljedeća tema. Učiteljica likovne kulture imala je težak zadatak da od svih izrađenih cvjetnih instalacija izabere najbolje. Učenici su uistinu pokazali svu svoju kreativnost i od latica i listova tulipana, orhideja, đurđica, jorgovana  i ostalog cvijeća izradili prava mala umjetnička dijela.

Ugrožene životinje i potreba za njihovim očuvanjem povezale su geografiju, matematiku, biologiju i hrvatski jezik.  Učenici su istraživali koje su to ugrožene životinje u Hrvatskoj  i u svijetu. Pisali su kratke eseje  i izrađivali plakate kako bismo osvijestili  ostale učenike i njihove roditelje.  Zabavne priče i činjenice o pojedinim ugroženim vrstama okupirali su pažnju učenicima na matematici. Kroz priče o ugroženih životinjama u Hrvatskoj trebali su primjerice izračunati koliko je potrebno dabrova da izgrade branu, ako znamo koliko im je potrebno da pregrizu deblo određene debljine ili koliko vremena je potrebno dobrom dupinu da prepliva udaljenost od Malog Lošinja do Dubrovnika ako znamo koliko brzo pliva i ako je ta udaljenost prikazana na karti u određenom mjerilu. Učenje kroz igru i atraktivniji pristup usvajanju gradiva polučili su veliko oduševljenje i zanimanje učenika.

Za naše najmlađe učenike priređena je posebna igra koja je zamišljena kao putovanje kroz Sunčev sustav. Učenici su bojali planete i bacanjem kockica trebali proći udaljenost od Sunca do najdaljeg planeta Neptuna, a svako polje na koji su stali govorilo im je određene činjenice o planetima, Svemiru i zvijezdama. Učiteljica Snježana Martinez sa svojim je učenicima sadila ukrasno cvijeće i izrađivala planet Zemlju od kolaža.

Marljivi su bili i učenici 6. i 7. razreda na satu hrvatskoga jezika. Uz obilježavanje Dana planeta Zemlje izradili su prezentacije na temu Zagađivanja okoliša i Recikliranja otpada, a sudjelovali su na Strip-natječaju o ekološkoj osviještenosti pojedinca u našem društvu.

Fotografije svih aktivnost nalaze se u prilogu.

Sanja Prešnjak