MAĐIONIČARSKA PREDSTAVA U OŠ BELETINEC

Autor: Nataša Fadiga, 1. 10. 2018.

Smijeh, veselje i radost ispunila je našu školu, jer smo ugostili Luku Vidovića, koji je svojim trikovima učinio ovaj jedan od posljednjih sunčanih jesenjih dana još vedrijim i ljepšim. U performans koji je izvodio Luka uključena su bila i djeca koja su uz puno čuđenja i smijeha sudjelovala u svakom triku i pratili predstavu do samog kraja u nadi da postoji još koji trik te da druženje sa poznatim mađioničarom još nije gotovo. Kako poslovica kaže sve što je lijepo kratko traje, tako da smo tog magičnog prvog listopada uz smijeh ispratili Luku u nadi da ćemo u skorije vrijeme pronaći još kojeg pozitivca koji će nam učiniti radne i učeničke dane vedrijim i veselijim.

Ivan Vincek

Predstava „Četiri čarobne riječi“ ima nekoliko vrlo snažnih pozitivnih utjecaja na djecu i mlade:

• Predstava utječe na smanjenje vršnjačkog nasilja. Manjak uvažavanja različitosti među djecom jedan je od glavnih uzroka vršnjačkog nasilja. Predstava je potpuno interaktivna, što znači da su djeca aktivni sudionici tijekom cijele predstave. Zajedničkim sudjelovanjem u predstavi djeca gube pojam o različitosti. Uz to, svojim vedrim načinom, koji je prema svima isti, Luka pokazuje da mu rad sa svima predstavlja jednako zadovoljstvo bez obzira na spol, boju kože, nacionalnost, izgled, socijalni status i zdravstveno stanje. S obzirom da djeca Luku obožavaju i doživljavaju kao uzora, poistovjećuju se sa njim i uslijed toga kopiraju njegov pozitivan model međusobnog uvažavanja različitosti, čime dolazi do smanjenja vršnjačkog nasilja.
  • Predstava ima vrlo važnu psihološku komponentu, a to je jačanje dječjeg samopozdanja i građenje pozitivne slike o samima sebi. Lukin vedar i zabavan pristup te čarobna atmosfera doprinosi da se djeca vrlo lako i brzo opuštaju te izvlači iz njih ono najbolje. Djeca svojevoljno sudjeluju tijekom predstave pomaganjem u izvođenju trikova.
  • Predstava je i vrlo edukativna zato jer Luka kroz zabavu djecu podučava i nekim segmentima pristojnog ponašanja, odnosno bontona.
  • Predstava ima i umjetnički utjecaj na djecu jer potiče razvoj spontanosti, mašte i kreativnosti te slobodno izražavanje osjećaja.
  • Predstava također ima i terapeutski učinak, jer je ispunjena smijehom od početka do kraja, a smijeh pozitivno utječe na sve aspekte dječjeg zdravlja i karaktera.