DANI KRUHA - DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Autor: Nataša Fadiga, 19. 10. 2018.

Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje – obilježavaju se svake godine tijekom listopada. Obilježavanje pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelji se i  na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa učenika i prirode.

U školskim prostorima postavili smo izložbu plodova zemlje našeg zavičaja, kruha i krušnih proizvoda, različitog sjemenja te šumskih plodova. Izložbu je postavila učiteljica povijesti Ines Toma, a pritom su joj pomogli učenici koji su sve to donijeli iz svojih domova i vrtova.

Ove smo se godine odlučili i na provedbu malog istraživačkog projekta vezanog za ovo obilježavanje. Učiteljica geografije je zajedno sam svim učenicima škole napravila tematsku kartu svijeta. Naime, učenici su sa učiteljicom izradili kontinente od stiropora i svaki je učenik dobio zadatak da istraži porijeklo neke prehrambene namirnice. Učenici su trebali uz pomoć interneta otkriti odakle je uistinu neko voće ili povrće došlo u Europu ili Hrvatsku. Tako smo saznali da je krumpir došao primjerice iz Južne Amerike, kava iz Afrike , a češnjak ili patlidžan iz Azije. Učenici su također trebali nacrtati odabrano voće ili povrće ili donijeti isprintanu fotografiju koju su zatim postavili na odgovarajuće mjesto na velikoj slijepoj karti svijeta. Analizirajući dobivenu kartu, vidjeli smo da je većina namirnica u Europu došla zahvaljujući kolonijalnim silama, jer većina naše danas svakodnevne hrane nije iz Europe. Slike se nalaze u galeriji, a ako vas zanima porijeklo neke namirnice naši učenici će vam rado odgovoriti jer su postali pravi mali istraživači!

Sanja Prešnjak