OBAVIJEST O POČETKU NASTAVE

Autor: Ivan Vincek, 23. 4. 2020.

Ono što sve najviše zanima je kako će izgledati „otključavanje“ škola planirano za 11. svibnja. Prije nego je ministrica objasnila proceduru koja se najviše tiče razredne nastave, rekla je da će većinom svi završiti nastavnu godinu online, što je i razumno. A procedura za mjeru otvaranja škola bi trebala izgledati ovako:

1. Stožer civilne zaštite u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo treba izraditi mjere zaštite koje bi se trebale primjenjivati u školama.

2. Mjere Stožera treba analizirati Ministarstvo u suradnji s osnivačima škola.

3. Ministrica ponovno treba održati sastanak s ravnateljima u kojem ih treba upoznati na koji način pripremiti škole za djelomično otvaranje.

4. Mjere Stožera treba implementirati, odnosno pripremiti škole za njihovu provedbu.

5. Vlada treba donijeti formalnu odluku o pokretanju treće faze relaksiranja mjera.

Osim svega ovoga navedenog gore ono što je ključno u svemu je da će se druga i ova za nas važna treća faza relaksiranja mjera aktivirati samo ukoliko Vlada procijeni da je to moguće. To znači da će se pratiti i analizirati efekti svake etape relaksiranja mjera koje je Vlada donijela na današnjoj sjednici, kao i cjelokupna epidemiološka situacija da bi se aktivirala druga i treća faza, odnosno eventualno čak i vratilo unatrag cijeli proces ukoliko ne bude dobra situacija.

Osim mjera za početak nastave u školama, Stožer također treba donijeti i mjere za provedbu mature, za koju je za sada sigurno da će biti u lipnju.

Sve u svemu zaključak je da ove mjere, pa tako i ona zadnja mjera gdje se planira otvaranje škola, nisu još uopće konkretizirane, nego samo načelne. Hoće li i kada biti provedene ovisiti će najviše o epidemiološkoj procjeni Stožera, kao i njihovim mjerama zaštite koje propišu i mogućnosti da se one uopće implementiraju u školama.