PROJEKT SCOOLFOOD

Tijekom protekle školske godine učenici 3./4. razreda s učiteljicom Snježanom Martinez bavili su se projektnom nastavom u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva pod nazivom sCOOLFOOD – Činimo dobro uz Otisak srca.

Učenici su osvijestili kakvu i koju hranu trebaju jesti da bi bili zdravi. Istraživali su o porijeklu i putovanju pojedinih proizvoda od uzgoja do njihova stola, istraživali su koji se to resursi potroše tijekom proizvodnje nekog od njih. Naučili su da oznaka FAIRTRADE znači pravednu proizvodnju. Proučavali su etikete raznih proizvoda, što sve na njima mogu iščitati i na što trebaju obratiti pažnju. Bili su na terenskoj nastavi na Recikliranom imanju u Vukomeriću kako bi iz prve ruke saznali kako izgleda ekološki uzgoj voća i povrća. Sami su isto tako uzgajali klice te povrtno bilje. Sudjelovali su na tri gostujuće radionice u našoj školi sa stručnjacima iz područja prehrane i tjelesnog vježbanja.

Ovom projektnom nastavom dotakli smo se nekoliko globalnih ciljeva održivog razvoja od ukupno 17 koji su dogovoreni još 2015. godine u New Yorku, na Konferenciji UN. 150 svjetskih čelnika koji su se tada sastali planiraju do 2030. učiniti našu malu, prelijepu planetu Zemlju boljim mjestom za život svih ljudi u suživotu s ostalim živim bićima s kojima smo jako povezani. Edukacija o globalnim ciljevima je važna kako bi se nove generacije potakle da razmišljaju o budućnosti i doprinesu pozitivnim promjenama u društvu. Ovakvi projekti pomažu djeci da postanu svjesna globalnih izazova i da prepoznaju kako oni sami mogu biti dio rješenja, bilo kroz male ili velike akcije.

Kako je sve to izgledalo možete vidjeti u prilogu na sljedećoj poveznici:

učiteljica Snježana Martinez