Tim za kvalitetu

Školski tim za kvalitetu čine suradnici čiji je temeljni cilj osigurati što kvalitetnije uvjete kako samog nastavnog procesa, tako i cjelokupnog školskog ozračja.

 

Osnovna mu je zadaća usustaviti proces samovrednovanja u kojem svaka škola samostalno procijeni, planira i sudjeluje u provedbi aktivnosti kako bi se unaprijedio rad škole. Svrha procesa samovrednovanja  je unaprjeđenje kvalitete obrazovanja, odnosno unaprjeđenje kvalitete rada škole.

 

Samovrednovanje škole je proces sustavnog i kontinuiranog praćenja, analiziranja i procjenjivanja uspješnosti rada škole. Koristi se kao bitan instrument za jačanje kapaciteta škole te za napredak, razvoj i uspjeh svih dionika odgojno – obrazovnog procesa.

To je proces profesionalne refleksije kroz koji škola dobro upoznaje sama sebe i pronalazi najbolje načine za unaprjeđenje svoga rada. Samovrednovanje omogućava djelatnicima škola da procjene kvalitetu svoga poučavanja i razrednog ozračja uvažavajući kontekst užeg – školskog i šireg – društvenog, socijalnog i kulturalnog okruženja.

 

Rad školskog tima za kvalitetu, prema hrvatskom modelu samovrednovanja škola, temelji se na odgovorima na tri ključna pitanja:

Koliko je dobra naša škola?– koliko smo zadovoljni radom škole u odnosu na postavljene ciljeve te koliko nam je potrebno i korisno samovrednovanje

Kako to znamo?– opisujemo korištenje objektivnih mjerila u procjeni stanja

Što učiniti da budemo bolji?– objašnjavamo pripremu i sadržaj izvještaja i plana razvoja u svrhu unaprjeđenja kvalitete.

 

Na ova pitanja trebaju odgovoriti svi subjekti škole: ravnatelj (u dijelu koji se odnosi na organizaciju, vođenje, suradnju sa zaposlenicima i roditeljima učenika te u odnosu na okruženje, uvjete rada, razvoj kulture i identitet škole), učitelji  i stručni suradnici (u dijelu koji je neposrednije vezan uz stalni proces provedbe, analiziranja i planiranja vlastitog odgojno-obrazovnoga rada te osobnog doprinosa cjelokupnom životu škole) te učenici koji trebaju razvijati sposobnost za objektivno sagledavanje, planiranje, praćenje, vrjednovanje i poboljšavanje svojih aktivnosti. I roditelje treba uključiti u proces samovrednovanja kako bi prepoznali svoju odgovornost i zadaću u odgojno-obrazovnom radu te vlastitim mogućnostima doprinosili napretku škole. Ovim pristupom svaka škola s obzirom na svoje specifičnosti ima mogućnost kreiranja vlastitog razvoja.

U našoj školi djeluje Tim za kvalitetu koji čine ravnateljica Nataša Fadiga, pedagoginja Jelena Brezovec Pavliček, učiteljice razredne nastave Snježana Martinez i Melita Bosilj-Blaži, učitelj glazbene kutlure Andrej Križanec, učiteljica hrvatskog jezika Suzana Đurasek-Divjak i učiteljica njemačkog jezika Ljiljana Pereža.

Skip to content