O PRODUŽENOM BORAVKU

ŠTO JE PRODUŽENI BORAVAK?

Produženi boravak je poseban oblik odgojno-obrazovnog rada namijenjen učenicima od prvog do četvrtog razreda. Neobvezan je, no ima svoju jasnu strukturu i područja unutar kojih se osmišljavaju aktivnosti. Kao što i sam naziv kaže, to je produženi dnevni rad nakon redovite nastave. Nastavak je to rada na ostvarenju svih ishoda nastavnih predmeta i međupredmetnih tema koje učenik treba usvojiti u određenom razredu. Učenike u tim aktivnostima vodi stručna osoba- učiteljica u produženom boravku. Samim time je neopravdano ovu vrstu rada s djecom nazivati igraonicom ili mjestom za čuvanje djece. Isto tako, boravak nije samo mjesto pisanja domaćih zadaća i dovršavanja onoga što se nije stiglo na nastavi, već mnogo više.

KOJI SU CILJEVI RADA U PRODUŽENOM BORAVKU?

1. Omogućiti učeniku pun život i otkriti njezine/njegove pune potencijale kao jedinstvene osobe.

2.Omogućiti učeniku njezin/njegov razvoj kao socijalnog bića kroz život i suradnju s ostalima kako bi doprinjela/doprinio dobru u društvu.

3. Pripremiti učenika za daljnje obrazovanje i cjeloživotno učenje (učiti kako učiti).

TKO VODI PRODUŽENI BORAVAK?

Produženi boravak vodi učiteljica u produženom boravku, a u OŠ Beletinec su to dvije učiteljice - Mateja Ratković,mag.prim.educ. Melita Bosilj, mag.prim.educ.

Učiteljica priprema, organizira i provodi neposredni odgojno-obrazovni rad s učenicima. Osim neposrednog rada s učenicima, učiteljica u produženom boravku surađuje sa učiteljima/razrednicima učenika uključenih u produženi boravak te sa stručnim suradnicima škole (pedagog, knjižničar) sve sa ciljem što kvalitetnije realizacije predmetnih kurikuluma i školskog kurikuluma.

ŠTO SE SVE RADI NA PRODUŽENOM BORAVKU?

U produženom boravku se izmjenjuje vrijeme za učenje, pisanje domaćih zadaća, vježbanje, ponavljanje, organizirano i slobodno vrijeme te odmor. Gotovo svakodnevno se za svaki razred pripremaju nastavni listići za uvježbavanje i ponavljanje nastavnih sadržaja. Uvažavajući učenikove potrebe, afinitete i želje organiziraju se razne likovne, glazbene, plesne, kreativne, dramske, literarne, jezične, edukativne i tematske radionice. Obilježavaju se važni datumi kroz godinu, ali i šaljivi dani kao što su prvi april, Svjetski dan kokica, Svjetski dan čokolade. Boravak sudjeluje u aktivnostima Škole te se često uključuje u pripremanje raznih humanitarnih akcija i sajmova. Učenicima se osigurava vrijeme za slobodan odabir aktivnosti i igara te čitanje i odmor. Dio organiziranog vremena odvaja se na provođenje raznih školskih ili međunarodnih projekata.

Produženi boravak polaze učenici različitih razreda, a to znači da se razlikuju po svojem predznanju, emocionalnoj zrelosti, samostalnosti i odnosu prema radu, imaju drugačije interese i želje. Iz tog razloga je produženi boravak idealno mjesto za usvajanje mnogih socijalnih vještina kao što su: kvalitetna komunikacija, uvažavanje tuđeg mišljenja, pronalaženje kompromisa, međusobna suradnja, tolerancija…

PO KOJEM RASPOREDU SE ODVIJAJU AKTIVNOSTI U PRODUŽENOM BORAVKU?

11:35 - 12:45   Prihvat učenika i učenički odmor od nastave (slobodni razgovori, boravak na svježem zraku, društvene igre, čitanje dječjih časopisa,         crtanje, slikanje, Brain Gym).

12:45 - 13:15    Ručak učenika.

13:15 - 15:30  Pisanje domaćih zadaća, učenje, vježbanje i ponavljanje nastavnih sadržaja prema redovnom nastavnom programu, dodatni i dopunski rad.

15:30 - 16:30  Organizirano slobodno vrijeme (elementarne, štafetne i momčadske sportske igre na otvorenom ili u sportskoj dvorani, gledanje animiranih, igranih i dokumentarnih filmova, provođenje projekata, crtanje i čitanje stripova, slikovnica i knjiga, društvene igre, didaktičke i edukativne igre, uređivanje učionice, panoa i kutića, školskog dvorišta i okoliša, vježbe za praktični život, kreativne, istraživačke, projektne, tematske, likovne, literarne, dramske, jezične, glazbene, plesne, komunikacijske radionice, parlaonice i pričaonice).